czwartek, 14 czerwca 2018

"Moje nominacje do Nagrody Nike" 2018


"Moje nominacje do Nagrody Nike" 

2018

      W 2017 roku na naszym rodzimym rynku wydawniczym pojawiło się wiele nowości książkowych. Ukazało kilka interesujących debiutów, jak również powieści wydanych przez znanych mi od dawna autorów, którym jestem wierna, a po ich książki sięgam „w ciemno”
       Bardzo trudno jest wydawać wyroki, jeszcze trudniej jest wybierać tych kilka najlepszych, zwłaszcza, że praktycznie wszystkie przeczytane przeze mnie zeszłoroczne lektury do dziś noszę w swoim czytelniczym sercu.

Pierwszą nominację do nagrody Nike, dostaje „Apteka marzeń” Nataszy Sochy, Wydawnictwo Pascal.Recenzja.


To książka, która porusza do głębi. Sprawia, że człowiek przewartościowuje swoje priorytety. Zaczyna inaczej patrzeć na życie, na ludzi, na drobiazgi i momenty, które go otaczają. To powieść oparta w znacznej mierze na prawdziwych wydarzeniach, dlatego ma taki mocny wydźwięk. Gdyby była to fikcja literacka większość przeszła by obok i odłożyła na półkę. „Apteka marzeń” to dramatyczny scenariusz, które napisało życie. To trudna, ale i piękna opowieść o życiu i śmierci, o walecznych wojownikach i wojowniczkach, którzy odziani jedynie w pancerz wiary i wielowymiarowej miłości, nie poddają się na polu walki, padają na kolana, gięci bólem i strachem, ale podnoszą się i z dumnie uniesionym czołem stawiają czoła wrogowi. Tym wrogiem jest rak. Rak ma wiele twarzy i wiele imion – ale zawsze jest niszczycielem…
Jeśli nie zetknęliście się bezpośrednio z chorobą nowotworową, to poznacie całą bolesną prawdę o niej. „Apteka marzeń” przyniesie Wam wiele emocji, których się nie spodziewacie.
Natomiast Ci z Was, którzy niestety mają bądź mieli styczność z rakiem, przeżyją historię Oli i Karoliny, z podwójnie złamanym sercem, z podwójnym strachem, ale i z podwójną wiarą. 
 „Apteka marzeń” napisana życiem, chorobą, strachem, niezłomną walką i wielką miłością. Jest świadectwem na to, że bez wiary życie jest puste...bez niej człowiekowi nie zostaje nic.

Drugą nominację do nagrody Nike, dostają książki z serii „Kryminał pod psem” Marty Matyszczak. W cyklu ukazały się: „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” → Recenzja.,  „Zbrodnia nad urwiskiem” → Receznja.. Autorka książką „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” debiutowała właśnie w 2017 r. Cała seria należy do gatunku komedii kryminalnej. Jednakże autorka podeszła do tematu w sposób nowatorski i niesztampowy. Wiodącym narratorem jej powieści jest kundelek Gucio, który przygarnięty ze schroniska przez detektywa Solańskiego, staje się jego nieodzownym towarzyszem. Razem rozwiązują zagadki kryminalne, śledzą, tropią i wiodą zabawny żywot starych kawalerów.
Książki Marty Matyszczak są pełne humoru, dobrego i wyważonego języka, a fakt patrzenia na wszystko przez pryzmat oczu psiaka sprawia, że możemy przyglądać się światu z zupełnie innego punktu widzenia. Co więcej poprzez wypowiedzi i komentarze Gucia – autorka bezpardonowo ale z dozą dozą humoru i zgryźliwości zwraca uwagę czytelnika na problemy społeczne naszego kraju.
Niewybredny psi język oraz psie spojrzenie na poczynania dwunogów nadaje książce zupełnie innego wymiaru i niepowtarzalny charakter - zwłaszcza kiedy człowiek uświadamia sobie, tę zabawną ale najprawdziwszą prawdę, że dla naszych kochanych psiaków – jesteśmy jedynie sraluchami, niewiele wiedzącymi o życiu :) 

Post jest wpisem konkursowym.
W ramach konkursu "Twoje nominacje do Nagrody Nike",
 którego organizatorem jest księgarnia Nieprzeczytane.pl!  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz