środa, 12 lutego 2020

"Nie patrz" Marcel MossNIE PATRZ

Autor: Marcel Moss
Wydawnictwo: FILIA, Filia Mroczna Strona

Nie patrz” to jedna z najświeższych powieści na rynku. Jej autorem jest Marcel Moss, który debiutował powieścią „Nie odpisuj”, której nie czytałam, zatem jest to moje pierwsze spotkanie z autorem.
Powieść wzbudza niemałą sensację wśród czytelników, ale czy faktycznie słusznie?

Próbuję powstrzymać się od krzyku. Leżę pod kołdrą i udaję, że rozmowa sprzed chwili nie miała miejsca. To moje ostatnie sekundy wolności. Czy ten koszmar kiedyś się skończy?”
Ewa na co dzień jest szanowanym psychoterapeutą. Skrywa jednak mroczną tajemnicę, którą poza nią zna tylko jedna osoba.
Pewnego dnia kobieta dostaje na Instagramie wiadomość video od swojej byłej pacjentki, Martyny, która przebywa na leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Gdy odtwarza filmik, widzi sceny, o których wolałaby zapomnieć.
Tylko Martyna wie, co Ewa zrobiła przed laty. Teraz grozi, że upubliczni nagranie, jeżeli lekarka nie pomoże jej w rozwiązaniu sprawy głośnego morderstwa sprzed kilku miesięcy. Ewa wie, że musi się zgodzić. W miarę zgłębiania się w kryminalną sprawę, odkrywa coraz więcej powiązań między śmiercią 40-letniego mężczyzny a swoją mroczną i bolesną przeszłością.
Nigdy nie uciekniesz od przeszłości...

Nie patrz” zaczyna się bardzo mocnym akcentem. I w zasadzie taka jest cała ta książka, dlatego moim zdaniem nie nadaje się dla czytelników o słabych nerwach, albo zbyt wrażliwych.
Niemniej jednak Ci z Was, którzy odnajdują się w klimacie thrillerów psychologicznych, z pewnością znajdą w niej coś dla siebie.
Ja lubię, jak wiecie, tego typu ciężką atmosferę. Dlatego wciągnęłam się z bijącym sercem w historię wykreowaną przez autora.

Nie patrz” to powieść napisana rzeczowo, dosłownie i ostro. Autor dotyka wielu trudnych wciąż problemów, które są plagą obecnych czasów. Alkohol, narkotyki, przemoc. Z pewnością nie zabraknie Wam emocji podczas tej lektury. Marcel Moss absolutnie nie boi się kontrowersyjnych scen, co to, to nie. Porusza tematy tabu i wprowadza nas w świat pełen brudu i zepsucia moralnego.

Niestety – tym razem mimo całego mojego początkowego zafascynowania treścią, im dalej w las tym trudniej mi było czytać tę powieść. Jej konstrukcja przy tak wielowątkowej problematyce sprawiła, że nie złapałam synchronizacji z tą książką, czego bardzo żałuję.
Nie mam pojęcia czy „Nie odpisuj” też była tak zbudowana…?
Być może autor ma w tym swój zamysł, którego ja zwyczajnie nie widzę.
Nie mam pojęcia…


A zatem, generalnie fabuła i tematy tabu podejmowane przez Marcela Mossa – sprawiły, że widzę ogromny potencjał w tym autorze. Naprawdę mogło by być mega mocno i ostro – no gdyby nie ta konstrukcja rozdziałów. Nie przy takiej ilości wątków, tematów i problemów.

Ale to tylko moja prywatna opinia, a każdy z Was inaczej może zinterpretować to, co mnie nie przypadło do gustu.
Książka choć dobra, a nawet bardzo dobra, w takiej postaci moim zdaniem sporo straciła. Szkoda :( 
A mogła być po prostu rewelacyjna! 
W nieco innej formie. 

I jeszcze jedna uwaga, tak już na koniec – nie wszystkie rzeczy opisywane w książce muszą w realnym życiu mieć jedynie negatywny wydźwięk, o ile jest to robione z zachowaniem zdrowego rozsądku i szacunku do drugiej osoby. W świecie autora najwidoczniej istnieje tylko jedno oblicze, a ja uważam, że jeśli już podejmuje się tego typu tematy, to warto byłoby pokazać je z każdej strony, również tej bardziej pozytywnej. Bo przecież w życiu nic nie bywa tylko czarne, albo tylko białe.


Asia

Egzemplarz od Wydawnictwa Filia, Filia Mroczna Strona.
2 komentarze:

  1. Jestem ciekawa tej książki i chętnie po nią sięgnę. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oby Tobie bardziej przypadła do gustu ni z mi. Choć nie jest zła, jednak jakoś nam nie poszło.

      Usuń